Sayın Apartman ve Site Yöneticisi

Apartman Kapınız Kapanmıyorsa

 Kapı kilidi ve hidroliği birbirlerine senkronize çalışarak kapınızı kapatır. Kilidinizdeki küçük bir hata veya sorun kapının kapanmamasına yol acabilir. Sizde hidrolik kapıyı kapatmıyor sanabilirsiniz.

 Bazen bir iki müdahalelik bir sorun yüzünden hidroliğinizi veya kilidinizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Kilit ve Hidrolik seçimi kapısına göre uyumlu olması çok önemlidir. İlk başta iyi seçim yapılmalı ve mutlaka işin ustasına bırakılmalıdır.

Kapınızın Kapanmaması İçin Bir Kaç Örnek

 * Kapınızın hidroliği düşük güçte olabilir.

 * Kapınızın menteşeleri kırılmış, aşınmış veya sarkmış olabilir.

 * İki kanatlı kapılarda sabit kanatların sürgüleri iyi monte edilmemiş, deforme olmuş olabilir. Bu durumda kanat ileri geri hareket eder ve kilitin dilinin yuvaya geçmesini engeller.

 * Kapının gönyesi bozuk olabilir. Genellikle kapının üst tarafı sarkma yapar ve aralık kalır bu durumda kilitin dilinin yuvaya girmesine engel olur.

 * Kilidin karşılığı fazla sıkı veya yakın takılmış olabilir. Buda kilit dilinin yuvaya girmesine engel olur.

 * Kilit yağsız olabilir, vidaları düşmüş veya gevşek olabilir. Hatalı montaj olabilir.

Apartman Kapısında Kilit Seçimi

Biz montajlarımızda ve önerilerimizde kilit seçimi için motorlu akıllı kilit veya manyetik kilit öneriyoruz. Bu kilitler otomat kilit gibi sert yaylı diller olmadığı için daha rahat kapanmaktadır. Ayrıca daha konforlu bir kullanım sunmaktadır.

Bu tür kilitlerin randımanlı çalışması için montaj çok önemlidir. En ufak bir hata kapınızın açık kalmasını, açılmamasını ve kısa ömürlü olmasını sağlayabilir.

 

Apartman Kapısında Hidrolik Yay Seçimi

Apartman Kapısının kapalı kalmasında Kilit kadar Hiroliğinde büyük rolü vardır. Hidroliksiz bir apartman kapısı düşünülemez.

Hidrolikler kapılara göre ayrı ayrı güçlerde üretilmiştir. Biz montajlarımızda kapının büyüklüğü, rüzgar alan veya almayan kapı, alüminyum yada demir kapılara farklı hidrolik seçimi yapıyoruz.

Hidrolik seçimi kadar montajı ve ayarıda çok önemlidir. Hidroliği kapıya göre seçseniz bile montajı tam uyumlu yapılmazsa kapınız soğukta kapanmaz sıçakta hızlı vurur.

Bazı Kapılara Göre Hidrolik Seçimleri

Apartman Kapısı (Demir)                4 No Hidrolik

Apartman Kapısı (Alüminyum)      3 No Hidrolik

İş Yeri Kapısı (Alüminyum)            2X5 Hidrolik

Ofis Kapısı (Çelik Kapı)                    2x5 Hidrolik

 

Apartman Kapısı Kullanım Hataları

* Kapnın kapanmaması için kilidin diline sıkıştırılan herhangi bir nesle kilit içine düşerse arızaya yada anahtar kırılmalarına neden olabilir

* Kapının kapanmaması için kapı arasına koyulan taş tahta gibi şeyler kapı hidroliğini bozabilir. Hatta kapı menteşelerinin zamanla kırılmasına yardımcı olur.

* Apartman temizleyenler kapıyı yıkarken çoğunlukla hortumla su tutar bu su hidroliğin içine kaçar ve hidroliğin içindeki kapıyı kapatmaya yarıyan yayın içene girer ve paslanarak kırılmasına yol açar buda kapınızın kapanmamasını sağlar.

* Kapı hidroliğiniz randımanlı çalışıyorken düzensiz çalışmaya başladıysa. Ayarlarlar sıksık bozuluyorsa sorun hidrolikde olmayabilir. Birisi ayarıyla oynuyor olabilir. Genellikle alt katta oturanlar kapı sesinden rahatsız olur ve kapının ayarıyla oynayarak yavaş kapanması için ayarını kısarlar buda kapının kapanmamasını sağlar. Üst katta oturanlar ise dairesine çıkana kadar kapının kapanma sesini duymak ister ve kapının hız ayarını dahada hızlandırır buda kapının çarpmasını sağlar. Sık oynan bu ayar vidaları zamanla aşınır ve içindeki yağı akıtmaya başlar ve sonuçunda hidroliğiniz bozulur.

 

 

 

 

Apartman Kapısı Rüzgarlı Havada Neden Kapanmıyor?

Normal zamanda güzel çalışan apartman kapınız, Kış gelince kapatmamaya başlar kapı aralık kalır. Buda apartman için riks oluşturur. Bu sorunla karşılaşan kapılar genellikle rüzgar alan yöne bakan apartmanlarda görülür. Bu sorunları çözmek için apartman sakinleri bir çok çareler arar Kilit değiştirilir hidrolik yay değiştirilir ama çözüm olmaz sorun aynen bir süre sonra devam eder.

Bu sorunlar genellikle kapınızın ihtiyacı olan hidroliğin daha düşük güçte seçilmiş olmasıdır veya yalnış montaj olmuş olmasıdır. Buda rüzgarlı havada kapınız açık kalır normal havalarda ise hızlı çarpar.

 

Bizi arayın gelelim yerinde tespit yapalım ve kapınız için en iyi çözümü bulalım.